ACPDT-24VE-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACPDT-24VE-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 46VC SOT23
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3A (8/20μs)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Product Type :
ESD Suppressors
Bidirectional Channels :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Working Voltage :
24 V
Clamping Voltage :
46 V
Brand :
Packaging :
MouseReel
Voltage - Breakdown (Min) :
26.5V
Product Status :
Active
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
RoHS :
In Transition
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
26.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Applications :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Zener
Base Product Number :
ACPDT-24
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)
Capacitance @ Frequency :
13pF @ 1MHz
Power - Peak Pulse :
138W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
46V