ACDBA2100-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACDBA2100-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AC
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Capacitance @ Vr, F :
70pF @ 4V 1MHz
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Type :
Schottky
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Reverse Current-Max :
200μA
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 100V
Number of Terminations :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 2A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current-Max :
2A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Datasheets
ACDBA2100-HF
Comchip Technology ACDBA2100-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 2A -55°C~150°C 200μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
ACDBA2100-HF Overview
When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 200μA.Output current maximum is 2A.
ACDBA2100-HF Features
A maximum reverse current of 200μA
2A is the maximum value