ACAR3005-S824
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACAR3005-S824
Manufacturer
Abracon
Description
2G/3G/GSM CERAMIC CHIP ANT
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Antennas
Frequency (Min) :
824/1710(MHz)
Type :
Chip
Return Loss :
Ingress Protection :
Width :
5 mm
Frequency Group :
UHF 300MHz~1GHz UHF 1GHz~2GHz
Cable Type :
Package Type :
Chip
Factory Lead Time :
15 Weeks
VSWR (Max) :
3
Operating Temperature (Min) :
-40C
Height :
5 mm
Operating Temperature (Max) :
85C
Mounting Style :
PCB Mount
Gain :
-0.18dBi, 0.1dBi, 0.55dBi, 0.77dBi, 1.78dBi, 2.08dBi, 2.12dBi, 2.7dBi, 3.03dBi, 3.12dBi
Impedance :
50(ohm)
Frequency Range :
824MHz~960MHz 1.71GHz~2.17GHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
ACAR
Applications :
2G, 3G, DCS, GSM, PCS, UMTS
RF Family/Standard :
Cellular
Product Type :
Cellular Antennas - GSM, LTE, 2G/3G/4G/5G
Polarization :
Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Antennas
Brand :
Application :
Features :
Product :
PCB Antennas
Frequency :
960/2170(MHz)
Height (Max) :
0.197 5.00mm
IP Rating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Antenna Connector Type :
Frequency (Center/Band) :
892MHz 1.94GHz
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination :
Solder
Number of Bands :
2
Product Status :
Active
Pin Count :
5
Rad Hardened :
No
Antenna Type :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
VSWR :
3
Length :
30 mm
Style :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature Classification :
Industrial
Product Category :
Antennas
RoHS Status :
RoHS Compliant
Center Frequency :
824 MHz, 1940 MHz
Datasheets
ACAR3005-S824
Abracon ACAR3005-S824
2 Bands Chip UHF 300MHz~1GHz UHF 1GHz~2GHz Surface Mount Solder 892MHz 1.94GHz -0.18dBi, 0.1dBi, 0.55dBi, 0.77dBi, 1.78dBi, 2.08dBi, 2.12dBi, 2.7dBi, 3.03dBi, 3.12dBi Tape & Reel (TR) 0.197 5.00mm 2G, 3G, DCS, GSM, PCS, UMTS