AC35-101K-RC-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC35-101K-RC-TR
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100UH 10% AXIAL COATED INDUCTOR
Stock
390
In Stock :
390
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
100 µH
Material - Core :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Type :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Size / Dimension :
0.160" Dia x 0.375" L (4.07mm x 9.53mm)
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Current Rating (Amps) :
275 mA
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Current - Saturation (Isat) :
Series :
AC35
Features :
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Axial
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%
Datasheets
AC35-101K-RC-TR
Allied Components International AC35-101K-RC-TR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD