AC10000001002JAB00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC10000001002JAB00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 10W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
10W
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Resistance :
10kOhms
Composition :
Wirewound
Series :
AC
Min Operating Temperature :
-40°C
Power (Watts) :
10W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.315Diax1.732L 8.00mmx44.00mm
Thickness :
8.001mm
Diameter :
8mm
Termination :
Temperature Coefficient :
100/ +180ppm/°C
Published :
Length :
44mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Width :
8mm
Power Rating :
10W
Radiation Hardening :
No
Vishay AC10000001002JAB00
Through Hole 10kOhms, 10W, Wirewound,