AC01S100WA1R500
Mfr.Part #
AC01S100WA1R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Height Above Board :
0.089 2.26mm
Stack Height (Mating) :
2.5mm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
100
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.020 0.50mm
Series :
AC01
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Datasheets
AC01S100WA1R500
JAE Electronics AC01S100WA1R500
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions AC01 Gold