AC01P080WA1R500
Mfr.Part #
AC01P080WA1R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish :
Gold
Series :
AC01
Number of Positions :
80
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
2.5mm 3mm
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Number of Rows :
2
Datasheets
AC01P080WA1R500
JAE Electronics AC01P080WA1R500
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions AC01 Gold