ABC800-1T12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABC800-1T12
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
OPEN FRAME POWER SUPPLY 800W 12V
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Series :
ABC800 (800W)
Voltage - Output 1 :
12V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Input :
85V~264VAC 120V~390VDC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
4kV
Size / Dimension :
8.50Lx5.00W x 1.61 H 216.0mmx127.0mmx41.0mm
Power (Watts) :
300W 400W Forced Air
Type :
Open Frame
Efficiency :
93%
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
25A
Feature :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Minimum Load Required :
No
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Datasheets
ABC800-1T12
Bel Power Solutions ABC800-1T12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH