ABC400-1012S309G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABC400-1012S309G
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 12V 360W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Output 1 :
12V
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type :
Open Frame
Voltage - Output 2 :
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 3 :
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Series :
ABC400 (400W)
Minimum Load Required :
Efficiency :
90%
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output 1 :
30 A
Voltage - Output 5 :
Package :
Bulk
Standard Number :
Voltage - Output 6 :
Size / Dimension :
5.00 L x 3.00 W x 1.50 H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Power (Watts) :
360W
Product Status :
Obsolete
Voltage - Output 4 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
ABC400-1012S309G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH