AB60S0500D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AB60S0500D
Manufacturer
Delta Electronics
Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Outputs :
1
Length :
112.014mm
Minimum Load Required :
No
Series :
AB60S (60W)
Voltage - Input :
85V~264VAC
Size / Dimension :
4.41Lx2.67W x 1.50 H 112.0mmx67.8mmx38.0mm
Max Operating Temperature :
80°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Efficiency :
84%
Max Power Dissipation :
60W
Voltage - Isolation :
4kV
Mount :
DIN Rail
Max Output Current :
10A
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
DC Input Capable, Universal Input
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Width :
67.818mm
Approval Agency :
CE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
DIN Rail
Published :
Height :
38.1mm
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Power (Watts) :
60W