A99000-025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A99000-025
Manufacturer
Omnetics
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS SLDR CUP
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Omnetics
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
MMDS-025
Ingress Protection :
Frequency - Operating :
Dielectric Material :
Thermoplastic
Series :
RSEN
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Positions :
25
Current :
300A
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Filter Type :
Single Phase
Configuration :
Single Stage
Shell Size, Connector Layout :
Color :
Features :
Termination :
Solder Cup
Voltage - Rated DC :
250V
Contact Form :
Stamped
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Approvals :
Termination Style :
Terminal Block
Inductance :
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Datasheets
A99000-025
Introducing D-Sub Connector Assemblies Omnetics A99000-025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Chassis Mount, A99000-025 pinout, A99000-025 datasheet PDF, A99000-025 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Omnetics A99000-025 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.