A97001-037
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A97001-037
Manufacturer
Omnetics
Description
MICRO-D 37POS BACKSHELL KIT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Omnetics
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Backshells, Hoods
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Number of Positions :
37
Material :
Aluminum Alloy
Accessory Type :
One Piece Backshell
Tolerance :
0.1 %
Composition :
Thin Film
Height :
650 µm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
150 V
Resistance :
284 Ω
Product Status :
Active
Power Rating :
125 mW
Plating :
Electroless Nickel
Features :
Mating Screws 2-56
Series :
Base Product Number :
A97001
Hardware :
Cable Exit :
180°
Max Operating Temperature :
155 °C