A61CC12VDC1.3R
Mfr.Part #
A61CC12VDC1.3R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 30A 12V
Coil Power :
1.3W
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Current :
110.1 mA
Size / Dimension :
22.5 x 15.0 x 25.2mm
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
109 Ohms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Voltage :
12VDC
Voltage :
12VDC
Features :
Resistor
Contact Rating (Current) :
30 A
Datasheets
A61CC12VDC1.3R
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A61CC12VDC1.3R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:Pin, Voltage:12VDC, A61CC12VDC1.3R pinout, A61CC12VDC1.3R datasheet PDF, A61CC12VDC1.3R amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A61CC12VDC1.3R ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A61CC12VDC1.3R
A61CC12VDC1.3R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V