A51CE24VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A51CE24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C EUROPEA
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Product Status :
Active
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max
Coil Resistance :
360 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Coil Power :
1.6W
Features :
Sealed - Fully
Package :
Tray
Release Time :
3 ms
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Current :
66.7 mA
Series :
A5
Operate Time :
5 ms
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
A51CE24VDC1.6
CIT Relay and Switch A51CE24VDC1.6
A51CE24VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V