A42MX24-TQ176I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A42MX24-TQ176I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
176-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 150 I/O 176TQFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
2.5 ns
Number of I/O :
150
Number of Logic Cells :
Number of Logic Blocks (LABs) :
912
Package / Case :
176-LQFP
Base Part Number :
A42MX24
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
91.8MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Gates :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
176
Number of Outputs :
150
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.5V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Registers :
Series :
MX
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Length :
24mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
176
Height :
1.4mm
Number of Terminations :
Number of CLBs :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Terminal Position :
QUAD
Published :
Width :
24mm