A3PE3000L-FG896M
Mfr.Part #
A3PE3000L-FG896M
Package / Case
896-BGA
Description
IC FPGA 620 I/O 896FBGA
No
Number of Terminations :
896
Clock Frequency :
250MHz
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Number of I/O :
620
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Height Seated (Max) :
2.44mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Registers :
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
31mm
Published :
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Package / Case :
896-BGA
Supply Voltage :
1.2V
Terminal Form :
Ball
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
1.5V
Power Supplies :
1.2/1.51.2/3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Gates :
Width :
31mm
Number of Outputs :
620
Number of Pins :
896
Datasheets
A3PE3000L-FG896M
1.5V V 2.44mm mm FPGAs ProASIC3L Series 896-BGA 1mm mm 896
A3PE3000L-FG896M Overview
A 896-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 620 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ProASIC3L series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -55°C~125°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 620 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 896 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 516096. Related parts can be found by using its base part number A3PE3000L. The FPGA module's RAM si63kBe reaches 63kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 896 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Powered by a 1.2/1.51.2/3.3V power supply, it can be operated by almost anyone. Among its basic building blocks, there are 3000000 gates that are included in it. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 250MHz, to create the signal. As a result, there are 75264 registers which are used to store and transfer data.