A3KM1CSP24VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3KM1CSP24VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
66.7 mA
Product Status :
Active
Contact Rating (Current) :
150 A
Coil Type :
Non Latching
Coil Power :
1.6W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Release Time :
15 ms
Coil Resistance :
360 Ohms
Coil Voltage :
24VDC
Features :
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
A3K
Operate Time :
15 ms
Base Product Number :
A3KM1
Switching Voltage :
145VDC - Max
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination Style :
PC Pin
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
A3KM1CSP24VDC1.6D
CIT Relay and Switch A3KM1CSP24VDC1.6D
A3KM1CSP24VDC1.6D datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V