A3KM1CCQ24VDC1.6R
Mfr.Part #
A3KM1CCQ24VDC1.6R
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Power :
1.6W
Switching Voltage :
145VDC - Max
Coil Current :
66.7 mA
Features :
Magnetic Blowout, Resistor
Contact Rating (Current) :
150 A
Coil Resistance :
360 Ohms
Datasheets
A3KM1CCQ24VDC1.6R
CIT Relay and Switch A3KM1CCQ24VDC1.6R
A3KM1CCQ24VDC1.6R datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V