A3KM1CCQ24VDC1.6D
Mfr.Part #
A3KM1CCQ24VDC1.6D
Contact Rating (Current) :
150 A
Switching Voltage :
145VDC - Max
Coil Resistance :
360 Ohms
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
66.7 mA
Features :
Diode, Magnetic Blowout
Coil Power :
1.6W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Datasheets
A3KM1CCQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch A3KM1CCQ24VDC1.6D
A3KM1CCQ24VDC1.6D datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V