A3KM1CCQ12VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3KM1CCQ12VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Power :
1.6W
Base Product Number :
A3KM1
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Current :
133.3 mA
Features :
Magnetic Blowout
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Release Time :
15 ms
Operate Time :
15 ms
Coil Resistance :
90 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
150 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage :
145VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Series :
A3K
Package :
Tray
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Datasheets
A3KM1CCQ12VDC1.6
CIT Relay and Switch A3KM1CCQ12VDC1.6
A3KM1CCQ12VDC1.6 datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V