A3K1CSP12VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3K1CSP12VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Package :
Tray
Series :
A3K
Coil Resistance :
90 Ohms
Operate Time :
15 ms
Features :
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Base Product Number :
A3K1
Termination Style :
PC Pin
Contact Rating (Current) :
150 A
Coil Power :
1.6W
Coil Voltage :
12VDC
Switching Voltage :
145VDC - Max
Release Time :
15 ms
Datasheets
A3K1CSP12VDC1.6D
CIT Relay and Switch A3K1CSP12VDC1.6D
A3K1CSP12VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V