A3K1CCQ24VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3K1CCQ24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Series :
A3K
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
360 Ohms
Mounting Type :
Socketable
Features :
Magnetic Blowout
Base Product Number :
A3K1
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
145VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Coil Power :
1.6W
Product Status :
Active
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage :
24VDC
Coil Current :
66.7 mA
Contact Rating (Current) :
150 A
Datasheets
A3K1CCQ24VDC1.6
CIT Relay and Switch A3K1CCQ24VDC1.6
A3K1CCQ24VDC1.6 datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V