A3E-44D-2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3E-44D-2R
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 44POS IDC GALVANIZED
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Additional Feature :
POLARIZED
Color :
Black
Housing Material :
Plastic
Orientation :
Straight
Max Current Rating :
500mA
IEC Conformance :
No
Durability :
100 Cycles
Published :
Termination :
IDT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
Pitch :
0.079 2.00mm
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
2mm
Filter Feature :
Series :
A3E
Connector Type :
Receptacle
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
MIL Conformance :
Length :
49mm
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
125V
Contact Finish :
Galvanized
Max Operating Temperature :
85°C
Wire Type :
Ribbon Cable
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Current Rating :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Resistance :
40mOhm
Number of Positions :
44
Fastening Type :
Friction Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Copper
Contact Gender :
FEMALE
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mount :
Free Hanging
Lead Free :
Lead Free
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Feed Through, Polarizing Key
DIN Conformance :
Depth :
4mm
Wire/Cable Type :
Ribbon
Rated Current (Signal) :
0.5A
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)