A3D-14DA-2DSE(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3D-14DA-2DSE(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Applications :
General Purpose, Telecommunications
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
A3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
1A
Housing Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.050 1.27mm
HTS Code :
Contact Finish - Post :
Tin
Lead Pitch :
2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
200VAC
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
FEMALE
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Type :
Female Socket
Stack Height (Mating) :
5.1mm 6mm
Insulation Height :
0.165 4.20mm
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Number of Positions :
14
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
A3D-14DA-2DSE(71)
Hirose A3D-14DA-2DSE(71)
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14 Positions Female Socket