A31ASP12VDC2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A31ASP12VDC2
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO HD SPST 12VDC PCB
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
150 mA
Base Product Number :
A31ASP
Coil Voltage :
12VDC
Voltage :
1A : 80A @ 14VDC; 1C : 80A @ 14VDC N.O. and; 70A @ 14VDC N.C.
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Power :
1.8W
Product Status :
Active
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Release Time :
5 ms
Features :
Sealed - Fully
Package :
Tray
Series :
A3
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
PCB Pin
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Rating (Current) :
80 A
Coil Resistance :
80 Ohms
Operate Time :
7 ms
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
A31ASP12VDC2
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A31ASP12VDC2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1A : 80A @ 14VDC; 1C : 80A @ 14VDC N.O. and; 70A @ 14VDC N.C., Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Mounting Type:PCB Pin, A31ASP12VDC2 pinout, A31ASP12VDC2 datasheet PDF, A31ASP12VDC2 amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A31ASP12VDC2 ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A31ASP12VDC2
A31ASP12VDC2 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V