A2S1CSQ48VDC1.9
Mfr.Part #
A2S1CSQ48VDC1.9
Description
RELAY AUTOMOTIVE QUICK CONNECT S
Stock
154
In Stock :
154
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Sealed - Fully
Coil Resistance :
1.212 kOhms
Coil Power :
1.9W
Coil Voltage :
48VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
39.6 mA
Switching Voltage :
75VDC - Max
Datasheets
A2S1CSQ48VDC1.9
CIT Relay and Switch A2S1CSQ48VDC1.9
A2S1CSQ48VDC1.9 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V