A2M1ASQ48VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2M1ASQ48VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE METAL BRACKET S
Stock
56
In Stock :
56
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Current :
33.3 mA
Series :
A2
Coil Power :
1.6W
Coil Resistance :
1.44 kOhms
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Package :
Tray
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Product Status :
Active
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Release Time :
5 ms
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Features :
Diode, Sealed - Fully
Operate Time :
7 ms
Datasheets
A2M1ASQ48VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2M1ASQ48VDC1.6D
A2M1ASQ48VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V