A2KM1CCQ12VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2KM1CCQ12VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Coil Power :
1.6W
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Features :
Magnetic Blowout
Contact Rating (Current) :
120 A
Package :
Tray
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
133.3 mA
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operate Time :
15 ms
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
110VDC - Max
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Resistance :
90 Ohms
Series :
A2K
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Base Product Number :
A2KM1
Datasheets
A2KM1CCQ12VDC1.6
CIT Relay and Switch A2KM1CCQ12VDC1.6
A2KM1CCQ12VDC1.6 datasheet pdf and Unclassified product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V