A2K1CCQ12VDC1.6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2K1CCQ12VDC1.6R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Mounting Type :
Socketable
Coil Power :
1.6W
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
133.3 mA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Features :
Magnetic Blowout, Resistor
Coil Resistance :
90 Ohms
Release Time :
15 ms
Contact Rating (Current) :
120 A
Coil Voltage :
12VDC
Base Product Number :
A2K1
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
A2K
Operate Time :
15 ms
Switching Voltage :
110VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Status :
Active
Datasheets
A2K1CCQ12VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2K1CCQ12VDC1.6R
A2K1CCQ12VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V