A21ACQ24VDC1.9D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A21ACQ24VDC1.9D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A 24VD
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Release Time :
5 ms
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Current :
79.2 mA
Coil Power :
1.9W
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage :
24VDC
Features :
Diode
Contact Rating (Current) :
40 A
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type :
Socketable
Package :
Tray
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Series :
A2
Coil Resistance :
303.2 Ohms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Datasheets
A21ACQ24VDC1.9D
CIT Relay and Switch A21ACQ24VDC1.9D
A21ACQ24VDC1.9D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V