A2-5S-2.54C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2-5S-2.54C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET HSG 5POS 2.54MM
Stock
108
In Stock :
108
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Filter Feature :
No
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Socket
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
A2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
5
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
5
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
MATTE TIN
Voltage - Rated AC :
200V
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Contact Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Reach Compliance Code :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Length :
12.7mm
Housing Material :
Polyamide
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Height :
2.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Max Current Rating :
3A
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
A2-5S-2.54C
Hirose A2-5S-2.54C
1 Rows Socket Bulk Black 5 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp A2 Polyamide
A2-5S-2.54C Overview
A2-5S-2.54C Features
A2 series
A2-5S-2.54C Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
A2-5S-2.54C Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM