A1M1ASQ24VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A1M1ASQ24VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE 40A SPST NO 1A
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Release Time :
10 ms
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Resistance :
320 Ohms
Switching Voltage :
28VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Features :
Sealed - Fully
Package :
Tube
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
75 mA
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operate Time :
10 ms
Coil Power :
1.8W
Coil Voltage :
24VDC
Series :
A1M
Product Status :
Active
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
14.4 VDC
Datasheets
A1M1ASQ24VDC
CIT Relay and Switch A1M1ASQ24VDC
A1M1ASQ24VDC datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V