A14100A-RQ208I
Mfr.Part #
A14100A-RQ208I
Package / Case
208-BFQFP Exposed Pad
Description
IC FPGA 175 I/O 208RQFP
Base Part Number :
A14100
Turn On Delay Time :
3 ns
Number of Logic Elements/Cells :
Mount :
Surface Mount
Frequency :
100MHz
Propagation Delay :
3 ns
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
208
Number of Gates :
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
208-BFQFP Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
28mm
Number of I/O :
175
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Registers :
Height Seated (Max) :
4.1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
208
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Length :
28mm
Datasheets
A14100A-RQ208I
5V V 4.1mm mm 3 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 100MHz MHz 208-BFQFP Exposed Pad 0.5mm mm 208
A14100A-RQ208I Overview
As part of the 208-BFQFP Exposed Pad package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 175 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 1377 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 4.5V~5.5V . It is a type of FPGA that belongs to the ACT™ 3 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~85°C TA when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 208 terminations. Its base part number A14100 can be used to find parts that are related to it. There are 208 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 10000 gates. To store and transfer data, there are 1153 registers that are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 100MHz.
A14100A-RQ208I Features
175 I/Os
208 LABs/CLBs
1153 registers
Operating from a frequency of 100MHz