A1220UA4LTP
Mfr.Part #
A1220UA4LTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
6-SMD, Gull Wing
Description
THYRISTOR 100V/180V 150A 6SMD GW
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Functions :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
9.195mm
Temperature Grade :
Automotive
Voltage - On State :
4V
Number of Elements :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
6
Voltage - Off State :
100V 180V
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tube
Surface Mount :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
2.36mm
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Peak Pulse Current :
150A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating :
2.2A
Qualification Status :
Not Qualified
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Hold Current :
120mA
Pin Count :
6
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Voltage - Breakover :
130V 220V
Terminal Pitch :
3.505mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Capacitance :
20pF 25pF 50pF