A11ASP12VDC1.2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A11ASP12VDC1.2R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO SPST 12VDC PCB RESIST
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Resistance :
120 Ohms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Rating (Current) :
30 A
Coil Type :
Non Latching
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Termination Style :
PC Pin
Operate Time :
10 ms
Mounting Type :
Through Hole
Release Time :
7 ms
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Base Product Number :
A11ASP
Coil Current :
100 mA
Package :
Tube
Series :
A1
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Power :
1.2W
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Status :
Active
Datasheets
A11ASP12VDC1.2R
CIT Relay and Switch A11ASP12VDC1.2R
A11ASP12VDC1.2R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V