A1020B-PG84M
Mfr.Part #
A1020B-PG84M
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
84-BCPGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 69 I/O 84CPGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Length :
27.94mm
Published :
Width :
27.94mm
Base Part Number :
A1020
Number of Registers :
273
Number of Gates :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Frequency :
48MHz
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
84
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Package / Case :
84-BCPGA
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
5.5 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
84
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
PERPENDICULAR
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Propagation Delay :
4.5 ns
Mount :
Through Hole
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Logic Elements/Cells :
547
Number of I/O :
69
Terminal Form :
PIN/PEG
Height Seated (Max) :
4.318mm
Number of CLBs :
547
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Logic Cells :
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tray
Series :
ACT™ 1
Datasheets
A1020B-PG84M
5V V 4.318mm mm FPGAs ACT™ 1 Series 48MHz MHz 84-BCPGA 2.54mm mm 84
A1020B-PG84M Overview
There are two packages that contain fpga chips: 84-BCPGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 69 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 547 logic elements/cells. The supply voltage is 5V volts. An attachment Through Hole allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V , at which it runs. The ACT™ 1 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ACT™ 1 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -55°C~125°C TC range. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 84 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number A1020 as a base. In this case, there are 84 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Through Hole, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The building block that forms the basis of the system contains 2000 gates. The data is stored and transferred using 273 registers that are used for this purpose. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. Powered by a 48MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. For the building block, it encompasses 547 logic cells that make up the logic circuit.
A1020B-PG84M Features
69 I/Os
84 LABs/CLBs
273 registers
Operating from a frequency of 48MHz