9T04021A1070FBHF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9T04021A1070FBHF3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
107Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RT
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
9T04021A1070FBHF3
YAGEO 9T04021A1070FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 107Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C