961102-6804-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
961102-6804-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
2
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.496 12.60mm
Contact Shape :
Square
Contact Gender :
Male
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2.54mm
Series :
961
Insulation Height :
0.980 24.90mm
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Post Length :
6.8mm
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Min Operating Temperature :
-25°C
Current Rating :
2A
Current Rating (Amps) :
2A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
2
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Number of Rows :
1
Lead Length :
3.3mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Connector Type :
Header
Datasheets
961102-6804-AR
3M 961102-6804-AR
961 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 2-Position Board to Board 0.980 24.90mm Height
961102-6804-AR Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 961 Series.Devices with 2 pins are available.You should use it when it's below 105°C.A minimum temperature of -25°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -25°C~105°C Operating Temperature.