950450-5002-AR
- Mfr.Part #
- 950450-5002-AR
- Manufacturer
- 3M
- Description
- CONN RCPT 50P 0.079 GOLD PCB R/A
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Number of Positions :
- 50
- Voltage - Rated :
- 1000VDC
- Style :
- Board to Board
- Operating Temperature :
- -40°C~105°C
- Packaging :
- Tube
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Flash
- Termination :
- Solder
- Color :
- Black
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Number of Rows :
- 2
- Contact Plating :
- Gold
- Insulation Height :
- 0.191 4.85mm
- Contact Length - Post :
- 0.118 3.00mm
- Contact Finish Thickness - Post :
- 40.0μin 1.02μm
- Contact Shape :
- Square
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Pitch - Mating :
- 0.079 2.00mm
- Contact Material :
- COPPER ALLOY
- Row Spacing - Mating :
- 0.079 (2.00mm)
- Insulation Color :
- Black
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Series :
- 950
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Mount :
- Through Hole
- Current Rating (Amps) :
- 1A
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Connector Type :
- Receptacle
- Number of Positions Loaded :
- All
- Pitch :
- 2.0066mm
- Contact Type :
- Female Socket
- Gender :
- FEMALE
- Insulation Material :
- Thermoplastic
- Published :
- 2008
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Datasheets
- 950450-5002-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 50 Positions Female Socket
950450-5002-AR Overview
950450-5002-AR Features
950 series
950450-5002-AR Applications
There are a lot of 3M
950450-5002-AR Rectangular Connectors applications.
- Embedded systems
- Datacom
- Communication
- Medical technology
- Military Technology
- Measuring & Control Technology
- Instrumentation
- Automotive Electronics
- Telecommunications
- Data Technology
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 9504 | 3M | 36,995 | CONN TERMIN PLUG BNC 50OHM 10PC |