95000-013LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95000-013LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Latch Holder
Mount :
Surface Mount
Length :
26mm
Insulation Height :
0.118 3.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Contacts :
13
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Cream
Connector Type :
Header
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Feature :
Board Guide, Keying Slot
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
10.77mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Color :
Cream
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Pitch :
2mm
Mating Post Length :
4mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Color :
Series :
Minitek®
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Rows :
1
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
13
Insulation Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
95000-013LF
Minitek® Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 13-Position Board to Cable/Wire 0.118 3.00mm Height