924227-32-28-I
Mfr.Part #
924227-32-28-I
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H
Length - Post (Mating) :
0.240 6.100mm
Length - Stack Height :
0.630 16.000mm
Published :
Number of Positions :
56
Through Hole
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2.5A
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length :
24.892mm
Length - Overall Pin :
0.980 24.892mm
Datasheets
924227-32-28-I
929 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 56 Positions Black