924227-28-28-EU
Mfr.Part #
924227-28-28-EU
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Post (Mating) :
0.235 5.969mm
Number of Rows :
2
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
Length - Overall Pin :
0.845 21.463mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length :
21.463mm
Number of Positions :
56
Datasheets
924227-28-28-EU
929 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 56 Positions Black