91-569768-53H
Mfr.Part #
91-569768-53H
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD SLDR
Stock
15
In Stock :
15
Published :
2008
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
23-53
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
53
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
91-569768-53H
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 53 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
91-569768-53H Overview
91-569768-53H Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
91-569768-53H Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
91-569768-53H Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER