91-569765-26I
Mfr.Part #
91-569765-26I
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Stock
79
In Stock :
79
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2008
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
17-26
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
26
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
91-569765-26I
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
91-569765-26I Overview
91-569765-26I Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
91-569765-26I Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
91-569765-26I Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER