8LT0-21B16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT0-21B16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Green
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
13A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0708900
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
16
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
HERMETIC
Empty Shell :
yes
Datasheets
8LT0-21B16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT021B16SN Overview
8LT021B16SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT021B16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT021B16SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER