89801-010LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
89801-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIP HDR IDC 10POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
UL Flammability Code :
94V-0
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Termination :
IDT
Number of Positions :
10
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Gender :
Male
Pitch :
1.27mm
Cable Termination :
IDC
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Pitch :
0.050 1.27mm
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Length :
17.16mm
Contact Material :
Bronze
Feature :
Feed Through
Published :
Depth :
7mm