89094-102LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
89094-102LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 120POS EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Width :
23.2mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Series :
Metral® B
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
60
Termination :
Press-Fit
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Housing Material :
Polymer
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Lead Pitch :
2mm
Current Rating :
1A
Number of Rows :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
47.95mm
Voltage - Rated :
1000V
Insulation Resistance :
1GOhm
Feature :
Board Guide, Spacer
Mount :
Edge, Through Hole
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
105°C
Housing Color :
Natural
Depth :
23.15mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
120
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Natural
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tube
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
1A
Datasheets
89094-102LF
Amphenol Communications Solutions 89094-102LF
Metral® B Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Natural 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~105°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle