88-556865-46S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
88-556865-46S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
25-46
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
46 (44 + 2 Twinax)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
88-556865-46S
88-556865-46S Overview
88-556865-46S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
88-556865-46S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-556865-46S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER