88-552279-46N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
88-552279-46N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 46POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Lanyard Release
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Orientation :
D
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Pins :
46
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Datasheets
88-552279-46N
88-552279-46N Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Lanyard Release.A total of 46 pins are available on the device.
88-552279-46N Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
88-552279-46N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-552279-46N Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT