88-463406-53S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
88-463406-53S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
53
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Datasheets
88-463406-53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
88-463406-53S Overview
88-463406-53S Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
88-463406-53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-463406-53S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER